سایکلوتایمیا


سایکلوتایمیا (به انگلیسی: Cyclothymia)‏ به نوعی از اختلال دوقطبی مزمن اطلاق می‌شود که با نوسان میان اپیزودهایی از افسردگی خفیف و نیمه‌شیدایی در دوره‌های طولانی‌مدت از زندگی بیمار تعریف می‌گردد. علت دقیق سایکلو تایمیا نامشخص است، ولی مشاهده شده است که افسردگی، اختلال دو قطبی و سایکلوتایمیا معمولاً در خانواده ریشه دارد. پس امکان وجود عنصر ژنتیکی برای این اختلال وجود دارد. همچنین در یک تحقیق مشاهده شد که اگر یک نفر به این اختلال دچار شود، دوقلوی او 2-3 برابر بیشتر امکان دارد که به سایکلوتایمیا دچار شود.

یک نفر با اختلال سایکلوتایمیا در حالت عادی چیزی را حس نمی کند، ولی به هنگام برخورد با موقعیت های احساس برانگیز به وضوح تغییرات شدیدی را تجربه می کند. برای تشخیص این اختلال، شخص باید حداقل دو سال این تغییر احساسات را در زندگی تجربه کرده باشد و در این حین بیش از دو ماه پیوسته بدون آثار این تغییرات نباشد. برای کودکان و نوجوانان، این زمان به یک سال تقلیل می یابد.

علی رغم رایج تر شدن تشخیص سایکلوتایمیا، تعداد کسانی که از این اختلال رنج می برند بیشتر از اختلال دوقطبی نیست. تشخیص سایکلوتایمیا با فرض عدم وجود یک اپیزود بزرگ افسردگی یا مانیک یا ترکیبی از آنهاست. بنابراین شخص باید برای تشخیص آنها نیز اقدام نماید. وقتی این اپیزودها بعد از تشخیص اولیه سایکلوتایمیا رخ می دهند، ممکن است در شخص اختلال دو قطبی نوع اول یا دوم وجود داشته باشد. با اینکه تخمین ها متفاوت است، 15 تا 50 درصد از موارد سایکلوتایمیا بعدها به تشخیص اختلال دو قطبی نوع اول یا دوم منجر می شوند. سایکلوتایمیا مشابه اختلال دو قطبی نوع دوم است که خود را در قالب اپیزودهای هیپومانیک مشخص آشکار می کند. به علت اینکه هیپومانی بیشتر با فعالیت اجتماعی و خلاقیت ارتباط دارد، هر دوی این مسایل اغلب تشخیص داده نمی شوند. مانند بسیاری از اختلالات در طیف دو قطبی، این فاز افسردگی است که بیشتر مبتلایان را به سمت درمان می فرستد.

با اینکه تغییرات احساسی سایکلوتایمیا خیلی کمتر از اختلال دو قطبی است، علایم شناسی، تاریخچه خانوادگی و پاسخ درمانی سایکلوتایمیا با طیف دو قطبی همخوانی دارد. درصد مبتلایان این اختلال 0.4-1% گزارش شده است و در زنان و مردان هم تقریباً برابر است، با این تفاوت که زنان بیشتر در صدد درمان هستند. بر خلاف اختلال دو قطبی نوع اول، مبتلایان به سایکلوتایمیا بیشتر احتمال دارد که در زندگی مفید باشند و گاهی حتی از حد انتظار فراتر روند.

علایم

سایکلوتایمیا به وسیله دوره های کوتاه افسردگی و هیپومانیک مشخص می شود که به درازای اختلالات شدیدتر دیگر (از جمله اختلال دوقطبی) نیستند. اپیزودهای افسردگی علایمی به این صورت دارند: اشکال در تصمیم گیری، مشکل در تمرکز، تضعیف حافظه، احساس گناه، خود کم بینی، ناامیدی و منفی بینی. علایم دیگری از قبیل آستانه خشم کم، مشکل در قضاوت، بی انگیزگی، کاهش اشتها و میل جنسی، احساس گیجی و بی خوابی نیز مشاهده شده است. اپیزودهای هیپومانیک معمولاً علایمی از قبیل شادی بیش از حد و غیر طبیعی، مثبت بینی مفرط، اعتماد به نفس کاذب، رفتار خشن، فعالیت فیزیکی شدید، افزایش میل جنسی، کم خوابی، تمرکز ضعیف و میل به ولخرجی و سایر کارهای ریسک پذیر را در بر دارد.